Wydrukuj to Strona

XI Niedziela zwykła w ciągu roku

18 CZERWCA 2017 r.

1. Minęła połowa czerwca, miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy się, na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem (byłam), ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa czy Koronkę do miłosierdzia Bożego albo Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, może jakąś inną modlitwę wynagrodzenia i przebłagania, ile chwil poświęciłem na cichą adorację i rozmowę z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie? On codziennie na nas czeka podczas każdej Mszy Świętej i czerwcowego nabożeństwa. Możliwości mamy wiele i tylko od nas samych zależy, jak spożytkujemy czas, który jest nam zadany, abyśmy się uświęcali i abyśmy pomagali także innym dojść do świętości.
  2. Wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia procesji eucharystycznej w UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA, a szczególnie przygotowującym ołtarze, dziewczynkom sypiącym kwiatki i niosącym Różaniec oraz paniom prowadzącym dziewczynki i niosącym feretron i chorągwie, panom organiście, kościelnemu i niosącym baldachim, Policji, ministrantom, składamy serdeczne Bóg zapłać.
  3. We wtorek, 20 czerwca, przypada ustanowiony przez ONZ w 2000 roku Międzynarodowy Dzień Uchodźcy.
  4. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawimy w środę po Mszy św. o godz. 18.00 w łączności z nabożeństwem czerwcowym.
  5. Do czwartku włącznie trwamy w tradycyjnej oktawie uroczystości Bożego Ciała. Po wieczornej Mszy Świętej – procesja wokół kościoła.
  6. W czwartek, w ostatni dzień tak zwanej „oktawy” Msza Święta z procesją o godz. 18.00. Po Mszy Świętej wieczornej i następującej po niej procesji – błogosławieństwo wianków. Zachowajmy ten piękny zwyczaj święcenia ziół i kwiatów.
  7. W tym tygodniu, w piątek, 23 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a jednocześnie ustanowiony z inicjatywy św. Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Podczas Eucharystii o godz. 18.00 będziemy gorąco prosić, aby Pan Jezus uczynił serca nasze według Serca swego oraz o święte życie dla kapłanów w naszej diecezji i w całym Kościele powszechnym. Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywał post od potraw mięsnych.
  8. W ten sam dzień, 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny.
  9. Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. W piątek, 23 czerwca podczas Mszy Świętej o godz. 16.30 podziękujemy dobremu Bogu za wszystkie otrzymane dary i łaski w ciągu tego czasu pracy i nauki oraz poprosimy o bezpieczne i szczęśliwe wakacje. Zapraszamy na tę liturgię dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców.
  10. W sobotę, 24 czerwca, przypada kolejna uroczystość – Narodzenie św. Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Jezusowi Chrystusowi. W Litanii do wszystkich świętych jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej prawdy, który był gotów oddać za nią życie. Ciesząc się narodzinami św. Jana Chrzciciela, warto pomyśleć nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą, z praktykowaną pobożnością. Wpatrując się we wzór św. Jana Chrzciciela, prosząc go o siłę, kroczmy przez naszą codzienność w obecności Pana Boga.
  11. W tym tygodniu patronuje nam:
  • 21 VI – św. Alojzy Gonzaga (1568-1591), zakonnik, który obok św. Stanisława Kostki jest patronem katolickiej młodzieży.
  1. Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce z Chojnic na Jasną Górę w dniach 31 lipca -13 sierpnia. W związku z tym, że nie każdy ma tak dużo czasu wolnego informujemy, że można do pielgrzymki dołączać w czasie jej trwania. Spotkania dla zainteresowanych w Tucholi będzie 2 i 23 lipca o godz. 19.00 w plebanii przy parafii Bożego Ciała. Ponadto spotkania odbywają się w każdą niedzielę lipca w Chojnicach w salce parafialnej przy Bazylice o godz. 14.45. Informacje udziela także przewodnik grupy, numer tel. dostępny jest na plakatach.
  2. Obchodzącym imieniny, rocznicę urodzin czy ślubu składamy najserdeczniejsze życzenia.